Used 2024 CrossRoads RV Sunset Trail SS299QB Travel Trailer
Experience unforgettable family adventures in the 2024 Sunset Trail 299QB — where spacious comfort, modern amenities, and triple rear bunks meet unbeatable value and style on the open road!
CrossRoads Sunset Trail travel trailer SS299QB highlights:
- King Bed
- Tri-Fold Sofa
- Entertainment Center
- Docking Station
- Outside Kitchen
Everyone will have a great time camping in this travel trailer! There is a rear private bunkhouse with a 60" fold-up sofa below a 28" x 64" flip-up bunk, a set of 28" x 74" bunk beds, and a wardrobe to the outside kitchen which even has a refrigerator to keep your beverage cold while you cook. There is also a front private bedroom with a king bed that has wardrobes on either side and an overhead cabinet above it to store your items. The kids can even bring a friend or two along to sleep on the 80" x 42" XL booth dinette and the tri-fold sofa. The full bathroom has a 30" x 36" shower and a linen closet so everyone can stay squeaky clean!
With any Sunset Trail travel trailer by CrossRoads RV, the interior offers a stainless steel farmhouse sink with a cover, solid surface kitchen countertops, and a docking station with 12 Volt, USB Port, and 110 Outlets. Also included is a 13,500 BTU air conditioner plus upgraded insulation with roof and floor reflective foil for added comfort, plus sturdy construction elements like a plywood bed board with strut assist, residential wood window trim, and hardwood cabinet doors. Make your lightweight and comfortable RV decision today!
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
You Save: $6,482
Sale Price: $30,497
Stock# UST29QB0535B
Interior Color: Smokey Tan, Steely Gray
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Interior Color | Smokey Tan, Steely Gray |
| Hitch Weight | 850 lbs |
| Dry Weight | 6316 lbs |
| Cargo Capacity | 3334 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDTSSP2XRS350535 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


