Used 2024 CrossRoads RV Zinger Lite 18BH Travel Trailer
CrossRoads RV Zinger Lite travel trailer ZR18BH highlights:
- Bunk Beds
- Rear Corner Bath
- 38" Booth Dinette
- Bedroom Overhead Storage
- 30" Fireplace
This Zinger Lite travel trailer is perfect for your next family vacation or weekend at the lake with friends. With room for five, this unit gives you the space you need to pack up the kids and the dog and get ready to hit the road! With an RV queen bed and bunk beds, everyone will have a place to sleep. The 38" booth dinette can comfortably hold one to two little ones or an adult guest. Use the oven with an LED glass top to make a home-cooked meal and easily store your dry goods in the maple cabinet drawers. Enjoy extra privacy with a rear corner bath that includes a 36" tub. This unit features multiple overhead compartments, so bring along the board games and other valuables from home.
Join the CrossRoads family with a Zinger Lite travel trailer! You'll enjoy an abundance of standard features you would usually find with higher priced travel trailers. Each model features an aerodynamic front end for a more sleek look and better wind resistance when towing. You will appreciate the molded rain gutters with 3" drip spouts, plus Secure Stance entry steps and Keyed-A-Like doors. Having an AM/FM stereo with a Bluetooth soundbar will allow you to listen to your favorite tunes as you camp, and there are outdoor speakers with LED accents if you plan to take the party outdoors. The Zinger Lite also features a 81" interior ceiling height, generous storage space, plus popular options that can be added to further customize your RV. Choose yours today!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $10,407
Sale Price: $9,995
Stock# 09995-U
Interior Color: STEELEY GREY
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | STEELEY GREY |
| Hitch Weight | 426 lbs |
| Dry Weight | 3362 lbs |
| Cargo Capacity | 1064 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Shower Size | 36" |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4YDTZRG1XRS370196 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


