Used 2024 Dutchmen RV Aspen Trail LE 25BH Travel Trailer
Colton Advantage Pricing
Dutchmen RV Aspen Trail LE 25BH travel trailer highlights:
- Double-Size Bunks
- Residential Queen Bed
- Jack Knife Sofa
- Rear Corner Bathroom
- 14' Power Awning
Enjoy privacy in the front bedroom, complete with a queen bed and dual closets. Your family and friends can sleep on the double-size bunks in the rear next to the full bathroom with a shower, and the booth dinette as well as the sofa provide extra sleeping space. The three-burner range and microwave oven will let you make meals each day, and the 12V refrigerator will keep cold items fresh. This unit also includes an exterior pass-through storge for hiking gear, plus overhead cabinets inside for your personal belongings.
With any Aspen Trail LE travel trailer by Dutchmen, you will appreciate lightweight towing and comfort at every turn! There is a heated and enclosed underbelly outside, along with a power awning with LED lights, a large folding entry grab handle, plus a power tongue jack and electric stabilizer jacks. There is also a 100-watt roof solar panel with a 30amp charge controller for some off grid power. Head inside to enjoy the 6' 10" interior height, pleated shades throughout, dual shelf nightstands plus ample storage for your personal belongings, camp gear and more!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $3,687
Sale Price: $21,998
Stock# 30469A
| Sleeps | 8 |
| Length | 28 ft 10 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 497 lbs |
| Dry Weight | 4920 lbs |
| Cargo Capacity | 2680 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Power w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 100 watts |
| VIN | 4YDTATL28R8922665 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


