Used 2024 Dutchmen RV Coleman Lantern 286RK Travel Trailer
Half-Ton Towable / Rear Kitchen / Mid Bath / Front Queen Bedroom / Outside Kitchen
Dutchmen RV Coleman Lantern travel trailer 286RK highlights:
- Rear Kitchen
- Swivel Rockers
- U-Shaped Countertop
- Queen Bed
- Power Tongue Jack
- Outside Kitchen
This rear kitchen trailer allows the cook limited interruptions when trying to whip up their famous camping meals! No need to squeeze in when someone needs by when the rear of the trailer includes the kitchen appliances, a U-shaped countertop and there is a slide out with the booth dinette and convertible sofa giving this combined area lots of floor space. Everyone can enjoy the fireplace, and the two swivel rockers will be popular seating. The full bathroom can help keep everyone refreshed and cleaned for bedtime or for the next adventure outdoors. And the 16' power awning offers an outdoor living area with LED light to be able to stay up late to enjoy the campsite. There is storage found throughout, plus the pass-through compartment allows for those longer items.
With any Coleman Lantern travel trailer or toy hauler, you will find comfort and convenience at every turn. There are premium steps outside, along with a power jack for easy set up and a power awning where you can visit with campground neighbors. There is also an exterior command center, a friction hinge front entry door, and diamond plate rock guard. The interior is just as accommodating with seamless countertops, upgraded Beauflor flooring, pleated night shades in the living room and bedroom, plus USB ports to keep your electronics charged.
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at: $2,390
A 3 year protection plan can be added to this camper for $2,390 or $27/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 144/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# RH941396
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 733 lbs |
| GVWR | 8800 lbs |
| Dry Weight | 6452 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Oversized |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


