Used 2024 Dutchmen RV Coleman Rubicon 1628BH Travel Trailer
Dutchmen RV Coleman Rubicon 1628BH travel trailer highlights:
- Front Queen Bed
- Bunk Beds
- Rear Corner Bathroom
- Pass-Through Storage
The kiddos or guests will enjoy a good night's rest on the bunk beds in this travel trailer! There is also a front queen bed and a booth dinette that can transform into an extra sleeping space when you're not using it to enjoy a meal or play a card game. Speaking of meals, you can prepare delicious home cooked meals with the two burner range and keep your perishables fresh in the 10 cu. ft. refrigerator. The rear corner bathroom lets you start each morning feeling clean and fresh with a skylight above the shower to let in some natural lighting while you get ready!
Each one of these Dutchmen RV Coleman Rubicon travel trailers come with the perfect amount of amenities for your camping adventures! They are constructed with aluminum framing that makes them easy to tow, and there is a fiberglass front cap with an automotive windshield for a sleek look you are sure to love. Each model includes seamless countertops throughout, roller shades, glass accented cabinet doors with LED backlighting, and upgraded linoleum with enhanced backing for added durability to name a few interior comforts.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# UT121533
| Sleeps | 5 |
| Length | 20 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Hitch Weight | 476 lbs |
| Dry Weight | 3659 lbs |
| Cargo Capacity | 1181 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Oversized |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Awning Info | 12' Power with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTCMG12RJ936930 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


