Used 2024 Dutchmen RV Coleman Rubicon 1748RB Travel Trailer
Dutchmen RV Coleman Rubicon 1748RB travel trailer highlights:
- Front Murphy Bed
- Booth Dinette
- Rear Bath
- 10 Cu. Ft. Refrigerator
- Pass-Through Storage
This versatile travel trailer is perfect for two or three people looking to escape the hustle and bustle of everyday life! The front Murphy bed welcomes you to enjoy a good night's rest each night and then fold it up in the morning for added seating. After you have fried up some eggs with the two burner range, you can head to the booth dinette or take it outside to have breakfast outdoors under the power awning. The rear bathroom has a walk-in shower with a skylight above for natural lighting as you get ready each morning!
Each one of these Dutchmen RV Coleman Rubicon travel trailers come with the perfect amount of amenities for your camping adventures! They are constructed with aluminum framing that makes them easy to tow, and there is a fiberglass front cap with an automotive windshield for a sleek look you are sure to love. Each model includes seamless countertops throughout, roller shades, glass accented cabinet doors with LED backlighting, and upgraded linoleum with enhanced backing for added durability to name a few interior comforts.
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# 33229
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 5 in |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Hitch Weight | 572 lbs |
| GVWR | 4840 lbs |
| Dry Weight | 3880 lbs |
| Cargo Capacity | 920 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Murphy Bed |
| Refrigerator Type | Oversized |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Flat screen |
| Awning Info | Power with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDTCMG19RM933229 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


