Used 2024 Ember RV Overland Series 221MDB Travel Trailer
Ember RV Overland Series 221MDB travel trailer highlights:
- Murphy Bed
- Bunk Beds
- Rear Corner Bathroom
- Outside Kitchen
- Tandem Axle
You can gaze at the stars in the comfort of your bed in this travel trailer with the "Stargazer" skylight! The front Murphy bed not only provides a 60" x 80" queen bed for at night, but also a jackknife sofa to sit on during the day while you watch a movie across from the 12V HDTV/AV system. You also have a second jackknife sofa on a slide with a removable table and dual storage cubbies behind it. The kiddos will get a good night's rest each night on the set of double-sized bunk beds and the lower bunk even folds for storage space, plus there is a kayak/bike door for easy access. Everyone will stay squeaky clean with the 24" x 40" shower in the rear corner bathroom, and their bellies full with the two burner cooktop and the outside kitchen which has a 1.6 cu. ft. refrigerator and optional griddle!
Each one of these Ember RV Overland Series travel trailers and toy hauler were built to meet the needs of today's most discerning RVers with layouts to fit couples and families! The CURT independent suspension comes with heavy-duty coil springs with dual shock absorbers on each wheel, and the 5-sided aluminum frame construction is sure to hold up through whatever adventure you throw its way. Laminated Azdel Onboard composite walls and rooftop prevent rotting or molding of the unit. Their chic interior design comes with structural composite flooring that is durable and easy to clean, dual pane caravan windows with integrated thermal shades/screens for added privacy, and an EmberLink smart RV control system to use at the touch of a finger. The Off-Grid Solar package lets you go further into the woods and the Safety First package helps you arrive safely to each destination. You will also appreciate the Luxury Package with an air fryer convection microwave, the Overland Package with an XL fresh water tank, and the optional Max Solar Package for maximum off-grid capabilities!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 25T9988A
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 690 lbs |
| GVWR | 7550 lbs |
| Dry Weight | 5855 lbs |
| Cargo Capacity | 1695 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 16" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | 12V |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Truma Combi High Efficiency LP |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 12V LED HDTV |
| Awning Info | 18' Electric w/ Dimmable Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 7RVTV2268RA002205 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


