Used 2024 Entegra Coach Expanse 21B Motor Home Class B
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Entegra Coach Expanse 21B Class B gas motorhome highlights:
- 68" Wide Power Sofa
- Wet Bath
- Swivel Driver and Passenger Seats
- 24" LED HD TV
The Expanse brings you luxury, comfort, and safety all in an easy-to-drive Class B size. The rear 68" wide power sofa has plenty of space to stretch out, and two additional jump seats and a table mount make it comfortable enough for a few people to eat dinner or watch the 24" LED HD TV. You could also enjoy meals up front, where the driver and passenger seats can be swiveled around to access the table there. Conveniently, the kitchen is in the middle so no matter where you decide to eat, the table is only a few steps away! The wet bath is also centrally located, with a 25" x 46 3/4" shower, foot flush toilet, and Aqua View® SHOWERMI$ER™ water management system. Thoughtful design includes styling elements like the Tecnoform® European-style high-gloss cabinetry, residential vinyl flooring, and a removable privacy shade for the sliding door window.
The Entegra Expanse Class B gas motorhome offers the Ford Transit AWD 350HD chassis, so you'll be good to go no matter the terrain or weather. There's a 3.5L EcoBoost V6 engine paired with a 10-speed transmission. You'll also appreciate the utility of all-terrain tires and the heavy-duty trailer tow package with dual 4/7 pin connector. The driving experience is enhanced by cutting-edge safety features like the 360° camera, blind spot assist, and side and reverse sensing systems. Outside amenities include a Carefree® armless motion sensing patio awning, fiberglass running boards, an exterior shower, and both rear and side screen doors. You'll be comfortable no matter what, with the 13,500 BTU air conditioner and Timberline hydronic heating system. An Onan 2800W generator and 200W roof-mounted GoPower® solar panel with integrated control panel both come standard for all your power needs.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $8,402
Sale Price: $109,998
Stock# 30445A
Chassis: Ford Transit AWD 350HD
| Sleeps | 2 |
| Length | 22 ft |
| Ext Width | 7 ft 2 in |
| Ext Height | 10 ft |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| GVWR | 11000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 24 gals |
| Grey Water Capacity | 14 gals |
| Black Water Capacity | 16 gals |
| Tire Size | 205/75R16C |
| Furnace BTU | 17000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 15859 |
| Engine | 3.5L EcoBoost V6 |
| Chassis | Ford Transit AWD 350HD |
| Horsepower | 310 hp |
| Fuel Capacity | 25 gals |
| Wheelbase | 148 in |
| Torque | 400 ft-lb |
| Refrigerator Size | 5.3 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 25" x 46.75" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4360 lbs |
| Axle Weight Rear | 7700 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Water Heater Type | Truma Combi Eco Plus |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 24"LED HD TV |
| Awning Info | Carefree® armless motion sensing patio with LED light strip |
| Gross Combined Weight | 13000 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDRU8UG3PKB68713 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


