Used 2024 Forest River RV Cedar Creek Experience 3425RL $ave Big Fifth Wheel
Vixenite Floors
Forest River Cedar Creek Experience fifth wheel 3425RL highlights:
Spacious Full Bath
- A.B.S. Braking System
- Vixenite Slide Out Floors
- Hung Wall Construction - 2 Inch Insulated Walls
- Plywood Roof / Plywood Main Floors
- Aluminum Cage Construction
- 2 Roof Mounted A/Cs
- Solar Panel System
- King Bed
- Kitchen Island
- 18' Power Awning
- Power Theater Seats
- Ottoman
There's plenty of room to spread out and relax in this Cedar Creek Experience fifth wheel. A spacious living area includes a hide-a-bed sofa and dual power theater seats, so there's always a great angle to watch TV. Slides on either side give you a roomy feel, especially for the kitchen area, and there is even a Murphy pantry hidden behind the entertainment center. You'll appreciate cooking in this space with so many amenities, like a kitchen island with a large sink, a second pantry, and overhead cabinets for even more storage. Later you can retire to the private front bedroom with its king bed which is located in the third slide for even more room to walk around. And there's additional storage here, with a dresser and a front wardrobe with shelves and washer/dryer prep. A linen closet in the bathroom provides a place for all your sheets and towels.
With any Cedar Creek Experience fifth wheel by Forest River, you will bet met with luxury features both inside and out! The True Gelcoat exterior is the best of the best in exteriors and the 3M bonded sidewalls will hold up over years of use. Each model includes Lippert 7,000 lb. axles with ABS brakes, Road Warrior suspension, plus TST tire pressure monitoring system to make towing that much easier. You will also find a 200 watt solar panel outside, along with a heated front storage compartment, a Nautilus P4 multi-function panel with an outside shower, black tank flush, and 12V battery disconnect, plus many more exterior conveniences. The interior will have you feeling like you haven't left home with vinyl floor coverings, Ashley furniture power theater seating, a cozy fireplace, a large bath counter, and the list of comforts goes on! Each model is also pre-wired for satellite to the roof, and you're sure to never go bored with a Smart TV in the living room and an added bedroom TV!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $5,095
Sale Price: $109,800
Stock# N5598Used
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2065 lbs |
| GVWR | 16065 lbs |
| Dry Weight | 11614 lbs |
| Cargo Capacity | 4451 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V Four Door |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | LP/110V |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR Smart TV, BR 32" TV |
| Awning Info | 18' Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4X4FCRK26RS777888 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


