Used 2024 Forest River RV Cherokee Alpha Wolf 2500RL-L Travel Trailer
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Forest River Cherokee Alpha Wolf 2500RL-L travel trailer highlights:
- U-Shaped Dinette
- Tri-Fold Sofa
- Fireplace
- Dual Entry Doors
- Juice Pack with 100W Solar Panel
You will love all that this travel trailer has to offer! The rear living area includes a tri-fold sofa with overhead cabinets for your items and a rear window view of your beautiful surroundings. There is also an entertainment center with a fireplace for a cozy evening indoors while you play games at the U-shaped dinette. The kitchen has everything needed for food prep and serving, and the outside kitchen with ice and fridge will be a favorite as well. The 20' awning will provide an outdoor living area; just grab your camping chairs from the outside storage areas. When you want to call it a night, fall quickly to sleep on the queen bed in the front bedroom with easy access to the walk-through bathroom, plus the bedroom has one of the dual entry doors to the unit.
With any Cherokee Alpha Wolf travel trailer by Forest River you'll enjoy outstanding amenities, quality construction, and an affordable price. Each model features a "ToughBend" rigid skirt metal design, 5/8" tongue and groove plywood floor decking, and a "SuperTruss" roof structure that will hold up through years of camping memories. There is a "blackout" kitchen appliance package indoors, along with an LED interior lighting package, a 15,000 BTU quick cool central air conditioning, and many more comforts. These travel trailers include a utility center convenience light so you can easily check tank levels, and the outdoor TV prep means you can bring along your television for the big game. The Limited Package, Weather Guard Package, and Convenience Package include additional features found on select models, and there available options that can be added to further customize your Cherokee Alpha Wolf!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
You Save: $3,000
Sale Price: $29,998
Stock# 29843A
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 890 lbs |
| GVWR | 7890 lbs |
| Dry Weight | 5778 lbs |
| Cargo Capacity | 2112 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Residential |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2CKPB9R2013414 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


