Used 2024 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 29TE Travel Trailer
Dual Entry | Outside Bar and Grill | Oversized Pantry
Forest River Cherokee Grey Wolf travel trailer 29TE highlights:
- Dual Entry
- U-Shaped Dinette
- Outside Bar & Grill
- Oversized Pantry
- Private Bunkhouse
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
You Save: $9,215
Sale Price: $24,995
Stock# 99977A
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 36 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 837 lbs |
| GVWR | 7837 lbs |
| Dry Weight | 6428 lbs |
| Cargo Capacity | 1409 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V High Efficiency Residential |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 4X4TCKE22RX163063 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


