Used 2024 Forest River RV EVO Lite 2510bhl Travel Trailer
The 2024 Forest River Evo Lite 2510HBL is a 30' 7" travel trailer designed for families, featuring a unique "mid-bunk" floor plan, a rear kitchen, and a private front bedroom. With a dry weight of approximately 5,888 lbs, it is considered a lightweight trailer suitable for towing by many mid-sized trucks and SUVs
It has a Rear roomy kitchen. and a wonderful front walk around a queen-size bed with two huge windows for cross-breeze.
- Mid-Bunk Room: A distinct, hidden center bunk room
- Power Package: Power tongue jack and power stabilizer jacks
- Interior Amenities: 30" built-in electric fireplace, 8 cu. ft. double door refrigerator, 3-burner cooktop with oven
- Comfort Features: 13.5k BTU ducted A/C, 30k BTU furnace, 6-gallon quick recovery water heater
- Construction & Exterior: Heated and enclosed underbelly, 200W solar panel with regulator, backup camera prep, and solid entry steps
- Kitchen: Rear kitchen with solid surface counters
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
You Save: $900
Sale Price: $24,000
Stock# CJ-NAPEVO
Exterior Color: white
Interior Color: grey
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Interior Color | grey |
| Exterior Color | white |
| Hitch Weight | 670 lbs |
| GVWR | 7670 lbs |
| Dry Weight | 5888 lbs |
| Cargo Capacity | 1782 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Count | 2 |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TSJA27RE011942 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

