Used 2024 Forest River RV EVO Select 178DB Travel Trailer
Forest River EVO Select travel trailer 178DB highlights:
- Murphy Bed
- Double Bunk Beds
- Rear Corner Bathroom
- Outside Storage
This travel trailer offers versatility for camping! Depending on what time of day you enter the unit will determine whether you see the front Murphy bed or sofa with end tables and wardrobes on either side to keep your items out of the way. The kiddos will love how convenient it is to access the rear corner bathroom from the set of double bed bunk beds. Prepare your best home cooked meals using the three burner cooktop then enjoy them at the booth dinette or you can set up a table and chairs underneath the power awning which features an LED light strip for after dark!
Any Forest River EVO Select travel trailer or toy hauler provides you a comfortable way to experience the outdoors. The aluminum exterior is easy to maintain and features a protective rock guard so road debris does not damage your unit as you travel. Each unit also features radial tires, stabilizer jacks for easy setup, a 6 gallon gas DSI water heater, plus a 13.5k ducted AC to keep things cool on hot summer days, and a 20k automatic ignition furnace for the cooler months. You will also find a 20 lb. LP tank, backup camera prep, a spare tire and carrier, plus so much more. Depending on the region your unit is built in, you will find additional mandatory packages with even more features you are sure to love.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# UT850202
| Sleeps | 8 |
| Length | 24 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 485 lbs |
| GVWR | 5585 lbs |
| Dry Weight | 4033 lbs |
| Cargo Capacity | 1552 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Double Door GE |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TSJT16RE011936 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


