Used 2024 Forest River RV Flagstaff MAC Series 228D Folding Pop-Up Camper
2024 Flagstaff by Forest River M-228D Available at TXVEHICLES.COM where we have Financing Options Available and FREE Delivery Options Available
Excellent condition 2023 Flagstaff M-228D expandable pop-up travel trailer built for lightweight towing, family camping, and easy weekend getaways. Compact, easy to tow, and designed to maximize sleeping space while keeping weight low for a wide range of tow vehicles.
Features Include:
Expandable Pop-Up Design
Multiple Sleeping Sections
Convertible Dinette Seating
Compact Lightweight Build
Kitchen Area with Sink & Storage
Interior Lighting Package
Durable Canvas Expansion Sections
Easy Setup & Breakdown Design
Plenty of Interior Storage
Family-Friendly Layout
Specs:
30 AMP
1 slide
Approx. 16’10” Closed / 23’11” Open
GVWR: 3,263 lbs
Dry Weight: 2,458 lbs
Sleeps Up to 7 People
Lightweight Towable Design
WE HAVE A HUGE SELECTION OF BUMPER PULLS, TOY HAULERS, 5TH WHEELS & MOTORHOMES AVAILABLE!We Show
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 190125
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 16 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 5 ft 6 in |
| Hitch Weight | 263 lbs |
| Dry Weight | 2458 lbs |
| Cargo Capacity | 805 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Tire Size | 13" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Two Tent End Beds |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 1.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Awning Info | 10' 6" with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 30 amp |
| Open Length | 23 ft 11 in |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


