Used 2024 Forest River RV FR3 34DS Motor Home Class A
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $14,869
Sale Price: $104,981
Stock# 93701C
Chassis: Ford F53
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 20500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 52 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 245/70R19.5 |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford F53 |
| Horsepower | 335 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 228 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Four Door Gas/Electric RV |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 7500 lbs |
| Axle Weight Rear | 13500 lbs |
| LP Tank Capacity | 103 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| Basement Storage | 184 cu. ft. |
| TV Info | LR 4"0 LED 12V TV, BR Flip-Up 32" LED 12V TV, Ext. 32" LED 12V TV |
| Awning Info | 17' Power with LED Light |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 26000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 203_93701C |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


