Used 2024 Forest River RV Rockwood Signature 361RL Fifth Wheel
Forest River Rockwood Signature fifth wheel 361RL highlights:
- Kitchen Island with Stools
- Theater Seating
- Hide-A-Bed Sofa
- Residential Refrigerator
- Queen Bed Slide
- Pass-Through Storage
You can enjoy views from inside or outside each day once this RV is set up at the campgrounds! The large windows in the furniture slide and the windows throughout allow you to take in the scenery, and the three slide outs give you a spacious main living and kitchen area as well as front bedroom. You will find lots of seating for guests on the hide-a-bed sofa in the rear, and on the theater seats and booth dinette in the slide, plus there are two stools to use at the kitchen island. The cook will love the residential refrigerator and large pantry to store food, and everyone can enjoy the Smart TV and fireplace when visiting and relaxing. And the front bedroom offers a queen bed slide, a front wardrobe, a shirt closet and a space prepped for a washer/dryer option.
With any Rockwood Signature fifth wheel or travel trailer by Forest River RV, you will enjoy superior construction that includes laminated white fiberglass sidewalls, a radius roof with vaulted interior ceilings, plus radiant foil insulation and an enclosed underbelly for use in all types of weather. Some convenient exterior features include a power tongue jack, a torsion axle, Rubber-Ryde suspension, and a tire pressure monitor system with a monitor for added safety. The interior offers a One Touch OneControl panel with WeRV app control, for lights, awning, slides, water heater and more, and the Air 360+ omnidirectional antenna with WiFi prep lets you work while away from home if needed. You will also appreciate the interior vaulted ceilings, residential soft close doors and drawers, solid surface kitchen countertops, and designer kitchen backsplash!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# UT160659
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Hitch Weight | 1761 lbs |
| Dry Weight | 10165 lbs |
| Cargo Capacity | 1996 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Auto Ignition Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 10' and 13' Power with Adjustable Rain Dump and LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4FRLN27R1905963 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


