Used 2024 Forest River RV Surveyor Legend 202RBLE Travel Trailer
200w Solar & Sway Control Hitch Included, plus more accessories
Forest River Surveyor Legend travel trailer 202RBLE highlights:
- Queen Bed (True 60" x 80") w/Upgraded Serta Mattress
- Kitchen Bar w/2 stools
- Pass-Through Storage
- Panoramic Front Window
- 1 power slide-out w/Dual Recliners w/Swivel table
- 200w Rooftop Solar
- LP Gas Griddle (Never used) & Outdoor 110v Refrigerator
- Includes e2-8k WD/Sway control hitch system
- Sleeps 2 in 1 Queen bed
Factory Equipped Options on this '24 Surveyor 202RBLE:
- 15,000 BTU A/C
- TPMS (Tire pressure monitor system)
- Built-in vacuum system w/accessories & toe-kick sweep
- Outdoor Kitchen with: Small refrig, LP Griddle, Sink basin, spray hose
- 200w Rooftop Solar Panel
- Dual Recliners upgraded in place of sofa or dinette
- 2 Bar Stool for kitchen counter bar
You're going to love every minute spent in this 25' travel trailer! The counter with stools will be the perfect place to enjoy your morning coffee at, plus there is a dinette slide for more seating space. You will get a great night's rest on the queen bed in the front bedroom, and the two wardrobes allow you to keep your clothes tidy. Further customize this trailer by adding the theater seating option or tri-fold sofa option in place of the dinette, and you'll enjoy the standard HD TV for late-night movies!
With any Surveyor Legend travel trailer by Forest River you will enjoy quality craftsmanship, convenient amenities, and at-home comforts. The Azdel composite walls provide a longer-lasting trailer, and the power tongue jack with a hitch light will get you back on the road in no-time. There are also Goodyear tires and a tire pressure monitoring system for hassle-free towing. Each model includes the Surveyor Legend Package that comes standard with oversized dinette storage access doors, front slam latch baggage doors, plus an automotive style tinted front windshield. You'll appreciate camping with a tankless water heater for endless hot showers, a 2" accessory hitch to bring bikes along, plus carpet-free interiors and a central vacuum system for easy clean up.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# HA6144
Exterior Color: WHITE
Interior Color: DESERT CANYON
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | DESERT CANYON |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 497 lbs |
| Dry Weight | 4931 lbs |
| Cargo Capacity | 2566 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR HD TV |
| Awning Info | 16' Electric w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TSVV20RL048277 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


