Used 2024 Forest River RV Wildwood 36VBDSX Travel Trailer
Forest River Wildwood Platinum travel trailer 36VBDSX highlights:
- Rear Private Bedroom
- Walk-Through Bath
- 110V Residential Refrigerator
- Fireplace
- Front Private Bunkhouse
- Dual Entry
- Smooth Fiberglass Exterior
You're going to love this Wildwood Platinum travel trailer and its unique layout. The private bunkhouse is up front, and a private bedroom is at the rear of the unit. You will love the walk-through bath that leads into the bedroom, and the custom king bed with Versa Tilt slide out provides more interior space. Enjoy breakfast at the booth dinette, and the Versa Lounge will provide a comfortable place to take an afternoon nap before heading back out to explore. The kids will love the front private bunkhouse with its Versa queen bed and Versa bunk beds. This model also includes an 18' power awning that will shade you during the day and create an outdoor living space you are sure to love.
Enjoy years and years of memories with any one of these Forest River Wildwood travel trailers! They are built with a Dicor PVC roof membrane, a powder coated I-beam frame, and an aerodynamic front radius profile for an easier tow. The triple seal slide out system prevents water from seeping inside and keeps it outside where it belongs. The Best In Class Value Package includes upgraded designer furniture, seamless countertops with no T-mold, and two zone residential soundbars with FM, Bluetooth, HDMI and USB. You will also appreciate the heated and enclosed Accessi-Belly with removable underbelly panels, the power tongue jack with an LED light, and the designated CPAP storage. Some new upgraded features include: an upgraded slide-out fascia, a Versa-Tilt bed, an upgraded shower head, and a 60K BTU tankless water heater, and so much more!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# CO26-008
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Hitch Weight | 1155 lbs |
| Dry Weight | 8683 lbs |
| Cargo Capacity | 1582 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Custom King with Versa Tilt, Versa Queen |
| Refrigerator Type | 110V Residential |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power with Adjustable Legs |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TWDM28R8811973 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


