Used 2024 Forest River RV Wildwood FSX 162VIEW Travel Trailer
Forest River Wildwood FSX travel trailer 162VIEW highlights:
- Split Bunk Bed
- Theater Seating
- Queen Bed
- Spice Rack
- Smooth Fiberglass Exterior
Perfect for your family, this single slide with split bunk and queen bed provides your family comfortable sleeping for four, and the slide adds a bit more interior space in camp. The split bunk is located behind the spice rack door and TV for your entertainment and cooking needs. Speaking of cooking, you can prepare your best home cooked meals with the cooktop, and store any leftovers in the dual swinging 12V refrigerator. Relax each night in the theater seating and freshen up in the rear corner bathroom each morning which features a skylight over the shower for more natural lighting. If you wish to go off grid then you can add the optional solar extended 200W power package!
The Forest River Wildwood FSX travel trailer and toy haulers are easy to tow and easy to love, so come take a look! With each model you'll appreciate the 20K BTU furnace and A/C unit to keep you comfortable year around, and the large windows will make the whole unit seem bright and open. The EZ entrance includes an XL folding grab assist handle, and the power awning with LED lights provide an outdoor living space you are sure to love. The lightweight Wildwood FSX travel trailers and toy haulers are your ticket to the great outdoors. Choose yours today!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# UT490156
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Hitch Weight | 620 lbs |
| Dry Weight | 4659 lbs |
| Cargo Capacity | 1061 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Dual Swinging 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Power w/Adjustable Legs & LED Light Strip |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2WDFC6RN502199 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


