Used 2024 Forest River RV Wildwood FSX 167RBK Travel Trailer
Forest River Wildwood FSX travel trailer 167RBK highlights:
- 12' Power Awning with LED Lights
- Portable FM/Bluetooth Speaker
- Dual Swinging 12V Refrigerator
- Hot/Cold Outside Shower
This travel trailer with a full rear bath and versatile sleeping space is your ticket to fun and adventure. While you're putting out the 12' power awning, you can grab the lawn chairs from the full pass-through storage. There is a two burner cooktop and a microwave oven to prepare your meals in, and a booth dinette to dine at. You'll love the RV queen Murphy bed to sleep on at night, and the sofa with storage to relax on during the day!
The Forest River Wildwood FSX travel trailer and toy haulers are easy to tow and easy to love, so come take a look! With each model you'll appreciate the 20K BTU furnace and 13,500 BTU A/C to keep you comfortable year around, and the large windows will make the whole unit seem bright and open. The EZ entrance includes an XL folding grab assist handle, and the power awning with LED lights provide an outdoor living space you are sure to love. The lightweight Wildwood FSX travel trailers and toy haulers are your ticket to the great outdoors. Choose yours today!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# 92941C
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Hitch Weight | 395 lbs |
| Dry Weight | 3354 lbs |
| Cargo Capacity | 1441 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Dual Swinging 12V |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 36" x 24" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Power with adjustable legs and LED lights |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TWD713RY102208 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


