Used 2024 Forest River RV Wildwood Heritage Glen 310BHI Travel Trailer
Elevate your family travels in this triple-slide luxury retreat featuring a private bunkhouse with its own half-bath, a gourmet kitchen island, and a custom king-bed master suite.
Forest River Wildwood Heritage Glen travel trailer 310BHI highlights:
- Private Bunkhouse
- Chef-Size Walk-In Pantry
- Panoramic Windows
- Kitchen Island
- 50" LED TV with Fireplace
- Outside Kitchen/Bar
You’re going to be captivated by the residential elegance and massive footprint of this Used 2024 Forest River Wildwood Heritage Glen 310BHI! This "Bunk House Island" model is the ultimate family basecamp, featuring three slide-outs that open up a living space most houses would dream of. You’ll love the private rear bunkhouse—an versatile "Versa-Bunk" room with a flip-up bunk and a lower sofa—providing the kids their own sanctuary for play or sleep. The main living area is an entertainer’s paradise, anchored by a gourmet kitchen island, a chef-sized walk-in pantry, and a 10 cu. ft. 12V refrigerator. Whether it’s a rainy day or a cozy evening, the 50" LED Smart TV and 31" electric fireplace offer the perfect focal point, while the panoramic windows ensure you never miss a sunset. Plus, the massive outside kitchen and bar (complete with a griddle and fridge) means the party always has a place to go!
Choosing Campers Inn RV for your pre-owned purchase means you’re gaining a lifelong travel partner dedicated to keeping you on the road. Since 1966, our family-owned business has prioritized a "People First" mission, treating every customer like a member of our own camping family. When you take home this 2024 Heritage Glen, you’re backed by our exclusive "Innside Access" program—a $7,000 value—which gives you the ultimate peace of mind with 24/7 roadside assistance, mobile mechanic support, and two free annual inspections. Even with a used unit, our team is committed to providing a thorough, expert walkthrough of all this trailer's premium systems—from the 60,000 BTU on-demand tankless water heater and power stabilizer jacks to the WeatherShield one-piece fiberglass roof—so you can head out with total confidence!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# 31037059
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 1200 lbs |
| Dry Weight | 9088 lbs |
| Cargo Capacity | 2312 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 2 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED TV |
| Awning Info | 10' and 12' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TWBG25RU025538 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


