Used 2024 Genesis Supreme Surfside Limited 27BHS Travel Trailer
Genesis Supreme Surfside Limited travel trailer 27BHS highlights:
- Dual Entry Doors
- 12V Refrigerator
- Front Private Bedroom
- U-Shaped Dinette
- Shower Skylight
Each camping trip in this travel trailer will be a trip well spent! The double-size bunks in the back will be a big bonus with the little ones and you'll appreciate a front private bedroom with a queen bed just like at home. Within the large slide out you'll find a U-shaped dinette and sofa to dine, relax, and sleep even more guests, and everyone will love the 32" TV for movie night. This model includes plenty of storage space, including an exterior pass-through, overhead compartments, and a pantry/wardrobe. The full bath with its own exterior entry door is another convenient feature since it lets you use the restroom quickly without having to bring dirt throughout the trailer.
With any Surfside Limited travel trailer or fifth wheel by Genesis Supreme you will find fiberglass laminated aluminum-framed sidewalls and a front wrap with diamond plate for a sleek look that is also durable so you can enjoy your RV for years to come. There are a few forced options you are sure to appreciate, like the front power jack for easy set-up, the 190W solar panel for off-grid camping, plus the Exterior Premier Package that includes a power awning with an LED strip, stabilizer jacks, a 6 gallon gas water heater and more! Head inside to find tinted windows, screwed together cabinet frames, metal ball bearing drawer guides, 12V USB chargers, and many more comforts and conveniences!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 39348
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Hitch Weight | 1146 lbs |
| GVWR | 9900 lbs |
| Dry Weight | 6506 lbs |
| Cargo Capacity | 3394 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 15" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" x 24" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5360 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 32" TV |
| Awning Info | Power w/LED Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 475611 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


