Used 2024 Genesis Supreme Vortex 2715V Toy Hauler Travel Trailer
Genesis Supreme Vortex toy hauler 2715V highlights:
- Full Bath
- Front Private Bedroom
- 40 Gallon Fuel Station
- Patio Awning
It will be so easy to unwind in this toy hauler that can sleep six people each night. You will have an RV queen bed in the front private bedroom, along with overhead storage and dual wardrobes to keep your things tidy. Once your toys are unloaded from the 15' 1" cargo space, you can put down the two power queen beds for your guests to sleep on. There is also a booth dinette in this area and an optional slide out if you want a little more space. A three burner stove with an oven and a microwave oven will allow you to make meals each day, and there is a large double door 6 cu. ft. refrigerator to keep food fresh!
Your camping life is going to be a blast with the Genesis Supreme Vortex toy hauler! These work horses get the job done but also make it fun. They are built with white fiberglass laminated aluminum-framed sidewalls and a 8" I beam frame so you can be sure they will hold up. The manual awning with LED lights will give you protection as you use the exterior features. The black steel wheels will get you to and from your destination with confidence, and the furnace will ensure that you don't freeze while you sleep on cool nights. You can keep power flowing with the optional 4.0kW generator with transfer switch, and you'll also enjoy the function and the style of the solid-surface countertops in the kitchen.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $31,205
Sale Price: $42,999
Stock# RS05298B
| Sleeps | 6 |
| Length | 32 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Hitch Weight | 1320 lbs |
| GVWR | 9900 lbs |
| Dry Weight | 7460 lbs |
| Cargo Capacity | 2440 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Large Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6140 lbs |
| Garage Size | 15 ft 1 in |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 1500 btu |
| Awning Info | Manual |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 7HN3BEL2XRP477032 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


