Used 2024 Shasta RVs Shasta 31QB Travel Trailer
Call 512-930-4922 for more info!Shasta RVs Shasta travel trailer 31QBhighlights:
- Exterior Storage
- Large Slide Out
- Three Burner Cooktop
- Front Private Bedroom
- Four Bunk Beds
You and your guests will appreciate having privacy in this spacious travel trailer with a rear bunkhouse and a front bedroom! The bunkhouse includes four bunks, two storage cabinets, plus a hanging bar so clothes stay wrinkle-free. A queen bed comes standard in the front bedroom to ensure a great night's rest, plus there are dual bedroom wardrobes and two bed shelves to keep valuables close by. Everyone can meet in the combined kitchen and living area that includes a large slide out for more space. The sofa and U-shaped dinette here will provide a place to relax, play games, and even sleep more guests if needed. And of course, you can't overlook the full bath, complete with a large sink, shower skylight, and powered roof vent to keep everything fresh!
With each Shasta travel trailer by Shasta RVs, premium construction products are used such as radius wood rafters, wall studs on 16” centers, cambered steel I-beam frame, Congoleum flooring, and seamless countertops. Also included is an aerodynamic radius front profile, a front colored rock guard to protect against road debris, a straight axle with electric brakes, and a power tongue jack for easy setup. The interior offers decorative cabinet pulls, USB charging stations, an under-mount kitchen sink with a sink cover, and more providing value and convenience. Since there is King WiFi prep you have the option to work remotely, plus you can add electric stabilizer jacks, aluminum wheels, roof mounted 200 watt solar panel, and more available options!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $1
Sale Price: $24,999
Stock# 95434
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 785 lbs |
| GVWR | 7750 lbs |
| Dry Weight | 6508 lbs |
| Cargo Capacity | 1223 lbs |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power with LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2SSWB1RE022174 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


