Used 2024 Starcraft Autumn Ridge 19BH Travel Trailer
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Starcraft Autumn Ridge 19BH travel trailer highlights:
- Sleeps Five
- Booth Dinette
- Tub/Shower
- Powered Bath Vent
If you're in the market for a lightweight single axle travel trailer with bunk beds, you're in luck with this unit! You will have the front bed all to yourselves, and there is a wardrobe here to store your clothes. The chef can whip up lunch on the two burner cooktop, and you can dine at the booth dinette. If the weather is nice, you may just want to sit outdoors under the 13' power awning with LED lights. The rear corner bath includes a foot flush toilet and a tub/shower, and you'll find plenty of storage space throughout this model, including outside storage for charcoal, tackle boxes, and tools!
The Autumn Ridge travel trailers by Starcraft are easy to tow and easy to love! Each one is constructed with a durable Magnum Roof system, black front diamond plate protection, and fiberglass insulation so you can camp well into the colder months. The kid and pet friendly residential vinyl flooring will be easy to keep clean, and you'll love the hardwood cabinet doors, pleated blackout night shades, and pressed membrane kitchen countertops. An AM/FM/Bluetooth radio with indoor/outdoor zoned speakers means you can listen to your favorite tunes as you visit with friends and family, plus there is a power awning with LED lights for an inviting outdoor living space. The Autumn Ridge also comes with the Xtend Solar I Package with a 200-watt solar panel and a 30 amp controller for off-grid capabilities!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $2,000
Sale Price: $14,998
Stock# 29291B
| Sleeps | 5 |
| Length | 22 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 405 lbs |
| GVWR | 4450 lbs |
| Dry Weight | 3565 lbs |
| Cargo Capacity | 885 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 19.9 gals |
| Black Water Capacity | 19.9 gals |
| Tire Size | ST225/75R15'D |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 13' Power with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 1SABU0AK6R1BK5179 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


