Used 2024 Sunset Park RV Sunray 109 Travel Trailer
Outdoor Kitchen / SUV Towable / Dinette Bed
Sunset Park RV Sunray travel trailer 109 highlights:
- Outdoor Kitchen
- 54" x 74" Dinette Bed
- Tinted Safety-Glass Windows
- Portable Bluetooth Speaker
This Sunray travel trailer with its 12' length and 1,320-LB dry weight, is simple to navigate. You have most of the basic essentials without needing to tow all of the extra weight. There is an outdoor kitchen that comes with a two-burner stove top, a refrigerator, and a microwave so that you can cook dinner without having to start a fire. You will have an outside shower that you can use for various purposes, like rinsing off your equipment, filling a bucket with water, or hosing down your muddy puppy, and there are USB ports and a Winegard HDTV antenna to keep you modern.
The Sunray travel trailer from Sunset Park RV is an investment that you'll be able to enjoy for many years to come! These compact trailers are effortless to tow, so you won't need fancy equipment to have fun at the campsite. The Sunray is built upon a powder-coated steel chassis, and it has a diamond plate rock guard to keep the front end protected from debris. You'll find radial tires, a spare tire with carrier where available, and .024" aluminum siding on each model. You'll be able to remain comfortable when staying indoors thanks to the A/C and furnace. Another way that your camping experience will be elevated is with the Confidence Package which comes with a 6” lift with off-road tires, black steel rims, a roof rack, and more!
Vehicle Details:
Year: 2024
Make: Sunset Park RV
Model: Sunray 109
Exterior Color: White
Condition: Used
Stock Number:
RS009839
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at $1,599 or $33/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 7.99% APR for 60/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 603-708-1041.
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Stock# RS009839
Exterior Color: White
Interior Color: Grotto, Gray, Red, Turquoise
| Sleeps | 2 |
| Length | 12 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 7 ft 6 in |
| Int Height | 4 ft 6 in |
| Interior Color | Grotto, Gray, Red, Turquoise |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 160 lbs |
| Dry Weight | 1320 lbs |
| Fresh Water Capacity | 16 gals |
| Cooktop Burners | 2 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| VIN | 7J3S1EA14RS009839 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


