Used 2024 Sunset Park RV Sunray 129 Travel Trailer
Sunset Park RV Sunray travel trailer 129 highlights:
- Private Toilet
- Outdoor Kitchen
- Dinette Bed
- Tinted Safety-Glass Windows
- Bluetooth Speaker
- Bunk Bed
It will be amazingly easy to get to the campsite with this Sunray travel trailer! You can use the dinette during the day as a dining location and at night as a sleeping space, and the bunk above the dinette will serve as an additional sleep space for another tired traveler. Make your world-famous pancakes on the two-burner stove top outside, and spend some time washing dishes afterwards in the indoor and outdoor sink. Also on the interior, you will find a private toilet which will be ultra convenient when you wake up in the middle of the night and need to go to the bathroom. You can add the optional Sports Package featuring 14" tires instead of the off-road tires, color matching rims with Moon Caps, and Retro Decor and Diner-Style Countertops.
The Sunray travel trailer from Sunset Park RV is an investment that you'll be able to enjoy for many years to come! These compact trailers are effortless to tow, so you won't need fancy equipment to have fun at the campsite. The Sunray is built upon a powder-coated steel chassis, and it has a diamond plate rock guard to keep the front end protected from debris. You'll find radial tires, a spare tire with carrier where available, and .024" aluminum siding on each model. You'll be able to remain comfortable when staying indoors thanks to the A/C and furnace. Another way that your camping experience will be elevated is with the Confidence Package which comes with a 6” lift with off-road tires, black steel rims, a roof rack, and more!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $3,907
Sale Price: $15,981
Stock# 93369C
| Sleeps | 3 |
| Length | 15 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 8 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 1 in |
| Hitch Weight | 200 lbs |
| Dry Weight | 1930 lbs |
| Fresh Water Capacity | 22 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Cooktop Burners | 2 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| VIN | 7J3S1EB19RS010516 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


