Used 2024 Thor Motor Coach Geneva 22VT Chevy Motor Home Class C
Class C, gas with 5,391 miles!! Call to to be the first to see!
Thor Motor Coach Geneva Class C gas motorhome 22VT Chevy highlights:
- Bunk Over Cab
- Dream Dinette
- Rear Corner Bathroom
- TV with Swivel
Pack your bags and head out on the greatest adventures in this motorhome! You can get a good night's rest on the rear corner 54" x 80" full size bed and on the 52" x 96" bunk over cab. The 76" Dream Dinette can also transform into an extra sleeping space when you aren't using it to enjoy a meal or play a card game. The chef can prepare their best home cooked meals in the fully equipped kitchen with the three burner cooktop and flip-up countertop. Freshen up after a fun day at the beach in the rear corner bathroom with the 24" x 36" shower and just outside the bathroom is a closet to store your clothes or linens.
You will feel right at home in every one of these Thor Motor Coach Geneva Class C gas motorhomes! A premium one-piece Crossflex roofing material and welded tubular aluminum roof and sidewall cage construction will hold up for years to come. Each model has unique living area arrangements, fully equipped kitchens, and residential vinyl flooring that are easy to clean. The touchscreen dash radio, Google Android Auto- Apple Car Play, and back-up monitor lets you play your favorite tunes and prevent any bumps or dings. Come choose your favorite one today!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# 36549
Chassis: Chevrolet
Exterior Color: Standard Graphics
Interior Color: Glacier II
| Sleeps | 4 |
| Length | 24 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Glacier II |
| Exterior Color | Standard Graphics |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 12300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 24.5 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Generator | 4.0 kw Gas |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 6.6L V8 |
| Chassis | Chevrolet |
| Horsepower | 401 hp |
| Wheelbase | 159 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Full |
| Torque | 464 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 gal |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 50.3 cu. ft. |
| TV Info | Cab 39" Smart TV |
| Awning Info | 15' Power with Integrated LED Lights |
| Gross Combined Weight | 16000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1fdwe3fn5rdd36549 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


