Used 2024 Thor Motor Coach Pasadena 34XG Motor Home Class C - Diesel
BEAUTIFUL WELL KEPT COACH!!! DON'T MISS THIS ONE!!!
2024 Thor Motor Coach Pasadena 34XG Highlights:
- Freightliner S2RV chassis
- 360HP Cummins diesel engine
- King Tilt-A-View bed
- Cab-over bunk
- Dual slide outs
- Theater seating
- Tankless water heater
- Automatic leveling jaks
- washer/Dryer
- Heated holding tanks
- Solar charging system
- Onan QD 8000 Gen
Experience luxury diesel power and residential comfort in this stunning 024 Thor Motor Coach Pasadena 34XG! Built on the dependable Freightliner S2RV chassis and powered by a 360HP Cummins diesel engine, this Super C motor home delivers impressive towing capability, premium amenities, and a spacious floorplan designed for extended travel or full time RV living.
Inside you'll find high end residential features including a king bed, theater seating, solid surface countertops, and a large 19 cu. ft. residential refrigerator. The spacious living area is complemented by dual slide outs, modern cabinetry, and premium entertainment features to keep everyone comfortable on the road. Whether you're planning weekend getaways or cross-country adventures, the Pasadena 34XG offers the power, storage, and luxury to travel in style and comfort.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $41,680
Sale Price: $204,999
Stock# 2332
Chassis: Freightliner S2RV
Exterior Color: WHITE
Interior Color: NEUTRAL
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | NEUTRAL |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 32700 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | Onan QD 8000 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 2248 |
| Engine | Cummins 6.7L ISB turbo diesel |
| Chassis | Freightliner S2RV |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 246 in |
| Available Beds | 2 |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Size | 19 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 105 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| Awning Info | 16' power awning with LED lighting |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 46000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZADVFC8PCUL9765 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


