Used 2024 Thor Motor Coach Riviera 38RB Motor Home Class A - Diesel
Experience a higher standard of travel in this luxury bath-and-a-half diesel pusher featuring a private king master suite.
Thor Motor Coach Riviera Class A diesel motorhome 38RB highlights:
- Full-Wall Slide
- Drop-Down Overhead Bunk
- Fireplace
- Rear Master Suite
- Retractable 50" LED Smart TV
You’re going to be captivated by the incredible diesel pusher luxury and the modern, residential flow of this Used 2024 Thor Motor Coach Riviera 38RB! As one of the most exciting additions to the Thor diesel lineup, the Riviera 38RB is a masterclass in sophisticated travel, offering a sprawling 39-foot floorplan that feels like a high-end condo on wheels. You’ll love the bath-and-a-half configuration, which provides a convenient guest half-bath mid-ship and a massive, private master bathroom in the rear—complete with an oversized fiberglass shower and a dedicated linen closet!
The 38RB is built for those who refuse to compromise on comfort, featuring a wide-open living area with luxury vinyl tile flooring and a residential-style kitchen. The chef in the family will adore the French-door residential refrigerator, induction cooktop, and solid-surface countertops. When it’s time to unwind, the master suite is a true sanctuary, boasting a Tilt-A-View® inclining King bed that allows you to adjust your position for the perfect night's sleep or for watching a movie on the large LED Smart TV. Plus, with the Power Drop-Down overhead bunk, you have plenty of extra sleeping space for grandkids or guests without sacrificing a single inch of daytime living space!
Choosing Campers Inn RV for your pre-owned investment means you’re gaining a lifelong travel partner dedicated to keeping you on the road. Since 1966, our family-owned business has prioritized a "People First" mission, treating every customer like a member of our own camping family. When you take home this Riviera 38RB, you’re backed by our exclusive "Innside Access" program—a $7,000 value—which gives you the ultimate peace of mind with 24/7 roadside assistance, mobile mechanic support, and two free annual inspections. With over 50 locations coast-to-coast, help is always nearby. Our team is committed to providing a thorough, expert walkthrough of all your motorhome's advanced systems—from the Freightliner® XC-S chassis with its smooth Air-Ride™ suspension and powerful 340HP Cummins® engine to the Rapid Camp+® multiplex control system—so you can head out with total confidence!
Don't miss out on your dream RV! Text, call, or visit Campers Inn RV of Wilmington at (937) 571-0692 and find your way!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# 21143853A
Chassis: Freightliner XC-S Straight Rail
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 32000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 95 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 20 gals |
| Tire Size | 275/80R 22.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins ISB-XT 6.7L |
| Chassis | Freightliner XC-S Straight Rail |
| Horsepower | 340 hp |
| Fuel Capacity | 90 gals |
| Wheelbase | 256 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 700 ft-lb |
| Refrigerator Type | French Door Residential |
| Refrigerator Size | 15.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Shower Size | 52" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 105 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| Basement Storage | 119 cu. ft. |
| TV Info | LR Retractable 50" LED Smart TV, BR 32" LED Smart TV, Ext. 40" LED TV |
| Awning Info | 20' Power Lateral Arm w/Integrated LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 33000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACJFC4PCUM2609 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


