Used 2024 Thor Motor Coach Tiburon Sprinter 24FB Motor Home Class C - Diesel
This Class C motorhome combines style and functionality unlike any other RV to meet your family’s travel needs. With space to spare, the Tiburon® is perfect for short getaways and extended vacations. Built on a Mercedes-Benz® Sprinter chassis, this home-on-wheels elevates your adventures to help create unforgettable moments with your loved ones.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $20,000
Sale Price: $124,995
Stock# 98716
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 4 |
| Length | 25 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 12125 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 14124 |
| Engine | 2.0L I-4 |
| Horsepower | 211 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Available Beds | 2 |
| Torque | 332 ft-lb |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Type | Tankless |
| Basement Storage | 34.8 cu. ft. |
| Awning Info | 16' |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| VIN | W1X8E33Y0NN218005 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


