Used 2024 Thor Motor Coach Tiburon Sprinter 24XL Motor Home Class C - Diesel
Luxury hits the fast lane in this 2024 Thor Tiburon 24XL, featuring a sleek Mercedes-Benz chassis and a unique built-in skylight for star-gazing right from your cab-over bunk.
Thor Motor Coach Tiburon Sprinter Class C diesel motorhome 24XL highlights:
- Twin Beds with King Conversion
- Theater Seating
- Built-In Skylight
- Separated Bathroom
- Cab-Over Bunk
You’re going to be impressed by the sophisticated design and smooth handling of this used 2024 Thor Motor Coach Tiburon Sprinter 24XL! Built on the world-class Mercedes-Benz Sprinter 3500 chassis with a V6 diesel engine, this motorhome offers a premium driving experience with advanced safety features like active braking assist and adaptive cruise control. Inside, you’ll find a bright and modern living space made possible by the large power-slideout that houses a comfortable dream dinette and a residential-style kitchen with solid-surface countertops and a pressed-laminate cabinetry. You’ll love the versatility of the rear corner bed and the spacious over-cab bunk, providing sleeping room for the whole family without sacrificing floor space. The full rear bathroom offers a residential-sized shower and a foot-flush toilet, while the tankless water heater ensures you never run out of hot water after a day of hiking. With a 100W solar charging system and a 3.2kw Cummins Onan diesel generator, you’re fully equipped to take the luxury of the "Mercedes of motorhomes" deep into the great outdoors!
When you choose to buy from Campers Inn RV, you aren’t just getting a high-quality pre-owned coach; you’re gaining a dedicated partner for all your future adventures! As a family-owned dealership serving the community since 1966, we operate on a "People First" philosophy that ensures you’re treated like family from the moment you walk through our doors. Every purchase comes with our exclusive "Innside Access" membership—a $7,000 value—which provides you with 24/7 roadside assistance, mobile mechanics, and two free annual inspections to keep your Tiburon in peak condition. With over 50 locations across 22 states, you’ll have the peace of mind knowing that expert service and support are always just around the corner, no matter where the road takes you. Our specialists provide a comprehensive, hands-on walkthrough of every high-tech system, ensuring you feel confident and ready to enjoy your luxury retreat on wheels from day one!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $30,000
Sale Price: $119,995
Stock# 750850019
Chassis: Mercedes Benz Sprinter
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 6876 |
| Engine | 2.0L I-4 |
| Chassis | Mercedes Benz Sprinter |
| Horsepower | 211 hp |
| Fuel Capacity | 26 gals |
| Wheelbase | 170.3 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Twin Beds with King Conversion |
| Torque | 332 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 78.2 cu. ft. |
| TV Info | LR 32" LED TV |
| Awning Info | 15' Two Stage Armless Power w/Integrated LED Lighting in Awning Arms |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | W1X8E33YXNN202989 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


