Used 2024 Tiffin Motorhomes Wayfarer 25 RW Motor Home Class C - Diesel
ONE OWNER, LOADED WITH MANY EXTRA'S
Tiffin Motorhomes Wayfarer Class C diesel motorhome 25 RW highlights:
- Murphy Bed
- Bedroom 32" TV
- Countertop Extension
- Overhead Loft Bed
- LED Reading Lights in Bedroom
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $9,000
Sale Price: $110,000
Stock# C22763
Chassis: Mercedes-Benz 3500
Exterior Color: Generation 4, Generation 6 Paint Schemes
Interior Color: Mink, Champagne
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Mink, Champagne |
| Exterior Color | Generation 4, Generation 6 Paint Schemes |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | LT215/85R16 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 3.2 kw Onan Quiet Diesel |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 7900 |
| Engine | 3.0L 6 Cylinder Turbo Diesel |
| Chassis | Mercedes-Benz 3500 |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170.3 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen Murphy |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 6.5 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 12 gals |
| Water Heater Type | Truma AquaGo Comfort Plus Instant |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 54 cu. ft. |
| TV Info | BR 32" TV |
| Awning Info | Girard Wind Sensor with Speakers |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | W1X8N33Y8PN227263 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


