Used 2024 Travel Lite Rove Lite 14FD Travel Trailer
Travel Lite Rove Lite travel trailer 14FD highlights:
- Sofa
- Front Dinette
- Wet Bath
- Outside Shower
You will have everything you need for a comfortable camping trip in this travel trailer! It features a front booth dinette that transforms into a 54" x 74" bed to sleep on at night. There is storage throughout the inside for your camping necessities between the overhead cabinets and the base cabinet. The fully equipped kitchen has a 3.3 cu. ft. 12V refrigerator below a solid surface countertop, and a two-burner cooktop, and a single bowl stainless steel sink for easy clean up. Rinse off each night in the rear corner wet bath after a day outdoors!
Each one of these Travel Lite Rove Lite travel trailers are crafted with an aerodynamic teardrop design with revolutionary Hyrdo-Lite material making them easy to tow with nearly every mid-size sedan vehicle! The Hydro-Lite construction makes them impervious to water with no wood substrate, moisture blocking gel coat fiberglass, Azdel and honeycomb composite, plus the sidewalls have two-pound fire-retardant block foam insulation that is impervious to heat. The on-demand tankless water heater provides quick hot water so you don't have to wait long for a nice, hot shower. You also have convenient features like a monitor panel, a battery disconnect switch, and 200-watt solar panels for going off grid. Come find your perfect model today!
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# 30886
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 8 ft 1 in |
| Hitch Weight | 188 lbs |
| GVWR | 2500 lbs |
| Dry Weight | 1702 lbs |
| Cargo Capacity | 798 lbs |
| Fresh Water Capacity | 10 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 15 gals |
| Tire Size | 13" |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Axle Weight | 2500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 55MTM1719R1010201 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


