Used 2024 Venture RV SportTrek 251VFK Travel Trailer
Spacious front kitchen with a dual entry bathroom and a rear private bedroom!
Venture RV SportTrek travel trailer ST251VFK highlights:
- Dual Entry Bathroom
- Fireplace
- Front Kitchen
- Rear Private Bedroom
- Coat Closet
- Pass-Through Storage
A front kitchen in this travel trailer provides more interior space! Once you have prepared your best meals with the Furrion oven and three burner cooktop, you can head to the 42" grand dinette and enjoy dining comfortably. The 70" sofa also offers a comfortable place to take an afternoon nap or sit while enjoying the entertainment center with a frameless electric fireplace and 40" TV on a swing arm. A dual entry bathroom makes it easy for all to enter and has a 34" radius shower to freshen up in each morning. The rear private bedroom has a Sleep Tight queen bed for a good night's rest, wardrobes on either side of it, and an entrance into the bathroom too!
Every Venture RV SportTrek lightweight travel trailer is constructed to offer peace of mind and the comforts of home! Their purposeful residential kitchens are packed with handy features like a Furrion oven and three burner cooktop, a large stainless steel sink with a cover and dish drying rack, plus a 12V refrigerator. You will find plenty of storage throughout, including Safe-Tek hidden storage with a charging center and StorMore nightstands on either side of the bed behind the full-length closets. And the magnetic slam-latch baggage doors and spacious pass-through storage area will hold your outdoor gear in place. They even come with a hot and cold exterior shower and SporTrek's Weather Shield which includes a forced air heated and enclosed underbelly, high output A/C ducting, and more features that will let you extend your camping season. You will also love the new residential upgraded furniture, Serta memory foam mattress, barn style passage doors, and many more comforts!
Why Buy from Campers Inn RV of Atlanta?
-
Expert Guidance: Our team of RV enthusiasts is here to help you find the perfect RV that fits your lifestyle. We offer personalized advice and support throughout your RV buying journey.
-
Comprehensive Service: From financing options to maintenance services, we provide a full suite of services to make your RV ownership experience smooth and enjoyable.
-
Customer Satisfaction: We pride ourselves on delivering exceptional customer service. Your happiness and satisfaction are our top priorities.
-
Competitive Pricing: We offer the best value for your investment with competitive pricing and exclusive offers that you won’t find anywhere else.
Interested or Have Questions?
We invite you to call us at (404)377-8000 or stop by our showroom to view this and other travel trailers in person. Our team is here to help you explore floorplans, features, and financing options to find the right fit for your adventures!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $11,173
Sale Price: $32,477
Stock# 101625A
Interior Color: CREAM
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | CREAM |
| Hitch Weight | 950 lbs |
| GVWR | 7375 lbs |
| Dry Weight | 6190 lbs |
| Cargo Capacity | 1075 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | ST205/75R15D |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5240 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 40" TV with Swing Arm |
| Awning Info | 16' LED Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4EZT12528R8044325 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


