Used 2024 Viking Saga 17SFQ Travel Trailer
Viking Saga 3K Series travel trailer 17SFQ highlights:
- Rear Bath
- Queen Bed
- Pass-Through Storage
- Under 3,000 lbs.
This Viking Saga is a cozy couples trailer or one perfect for a small family of three or four featuring a queen bed up front with overhead storage. The booth dinette also features additional storage and can be converted to sleeping space for one or two more depending on size. You will have a two burner cooktop and sink with cover to provide a bit more counter space when the sink is not being used. A rear full bath including a 24" x 36" shower, toilet, and vanity with sink, as well as an overhead medicine cabinet for your toothbrushes and other toiletries. On the outside, a 10' power patio awning will provide added protection from the sun and rain giving you added living space outside to enjoy with camp chairs. And, a front pass-through compartment for your outdoor camping gear, plus so much more!
The budget-friendly Viking Saga travel trailers are for the newbie or seasoned RV user. Each model is constructed with a BAL NXG frame with Huck bolt assembly and front diamond plating so that your trailer will last. Towing and setup is made hassle-free with self-adjusting electric brakes, Easy Lube axles, and two rear stabilizing jacks. The Saga travel trailers include seamless countertops, a two burner cooktop, sink cover, and a bath skylight for adding natural lighting. You will also find a jumbo pass-through storage, USB charging ports to keep your electronics charged, plus both back up camera and solar prep.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $1,500
Sale Price: $10,495
Stock# 133684
| Sleeps | 3 |
| Length | 20 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 10 ft |
| Hitch Weight | 330 lbs |
| GVWR | 3850 lbs |
| Dry Weight | 2970 lbs |
| Cargo Capacity | 766 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Electric |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power w/LED Light Strip & Adj. Legs |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2VWFC0RJ133684 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


