Used 2025 Airstream Classic 28RBT Travel Trailer
Ample storage, user-friendly setup, and classic pop-up convenience at Airstream of Minnesota!
Airstream RV Classic travel trailer 28RB Twin Highlights
- Rear Bedroom
- Powered Dinette
- Convection Microwave
- Two TVs
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# 113521A
| Sleeps | 5 |
| Length | 28 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Hitch Weight | 830 lbs |
| GVWR | 8800 lbs |
| Dry Weight | 7650 lbs |
| Cargo Capacity | 1150 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | LT225/75R16 |
| Available Beds | Two Twin Beds |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 8.2 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Electric/LP |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 12V DC Smart TV with Bluetooth; LR 32", BR 24" |
| Awning Info | Powered Zipdee with Sunbrella Fabric and LED Dimmable LIght |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1STJBYM25SJ576044 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


