Used 2025 CrossRoads RV Zinger Lite 252BH Travel Trailer
CrossRoads RV Zinger Lite travel trailer 252BH highlights:
- Jackknife Sofa
- Bunk Beds
- Semi-Private Bedroom
- Dual Shirt Closets
Are you ready for the best camping experience you've had yet? This Zinger Lite travel trailer sleeps eight to nine people, ensuring family memories that will last for years! You'll enjoy a front bedroom with an RV queen bed and shirt closets on either side for your clothes. The kids or your guests are going to love the bunk beds they can climb into after a day of swimming or hiking. Spend time with loved ones as you visit on the sofa or play a game on the 38" booth dinette. This travel trailer has a rear corner bath providing extra privacy everyone will enjoy.
Join the CrossRoads family with a Zinger Lite travel trailer! You'll enjoy an abundance of standard features you would usually find with higher priced travel trailers. Each model features a Super Flex Alpha Roof and front diamond plate for added strength and durability. There is also an electric awning outdoors, along with pass-through storage, rear ladder prep, and a tankless on-demand water heater for added convenience. The interior features pleated shades/mini blinds/fabric window treatments, a 12V refrigerator, comfortable seating and seating spaces, plus plenty of storage for your personal belongings and camp gear!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# UT320208
| Sleeps | 9 |
| Length | 28 ft 8 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 572 lbs |
| Dry Weight | 4908 lbs |
| Cargo Capacity | 2642 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTZRL24S8370244 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


