Used 2025 Dutchmen RV Colorado 17RBC Travel Trailer
This Dutchmen Colorado Mini travel trailer 17RBC highlights:
- Booth Dinette
- 8' Awning
- Microwave Oven
- Shower with Exhaust Fan
This single axle travel trailer is the perfect couple's trailer with space for an overnight guest on the booth dinette. The queen bed up front will provide a great night's rest instead of sleeping on an air mattress, and the full rear bath means you won't have to use the camp's facilities at night. You'll also find a refrigerator for food storage, a cooktop, plus a microwave oven for all your cooking needs!
With any lightweight Colorado travel trailer by Dutchmen, you will enjoy plenty of interior space, quality construction, and conveniences to make each trip enjoyable. There are full bath and kitchen amenities to make life at the campground easier than ever, plus you'll find cozy seating spaces and comfortable sleeping arrangements to fit your needs. There are also plenty of storage spaces for your personal belongings, camp gear, food and more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# UT310231
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 7 in |
| Ext Height | 9 ft 2 in |
| Hitch Weight | 400 lbs |
| Dry Weight | 3033 lbs |
| Cargo Capacity | 1367 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | Queen |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 8' |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTC0G18S8950224 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


