Used 2025 Forest River RV Cherokee Timberwolf Black Label 16MLBL Destination Trailer
Forest River Cherokee Timberwolf destination trailer 16MLBL highlights:
- Full Front Bath
- High Top Table
- USB Ports
- Shower with a Seat
You will fall in love with this destination trailer that will feel more like a tiny home. There are steps leading up to the loft with a queen bed, cabinets, and even a fireplace! The kitchen includes a cooktop and a microwave oven to prepare meals, plus a refrigerator to keep perishables fresh. You'll enjoy relaxing on the hide-a-bed sofa, dining at the high top table, or reading a book on the lounge chair. There is also a rear deck with patio doors where you can spend your evenings together, and there is even a second loft above the deck for added sleeping or storage space!
Enjoy comforts of home wherever you decide to roam in a Cherokee Timberwolf Black Label destination trailer by Forest River. The seamless roofing membrane with heat reflectivity provide a durable foundation to your RV. You will also appreciate the exclusive solar thermo controlled reflective tinted safety glass windows, and an on-demand tankless water heater to make extended stays easier than ever. Inside, the night shades will provide your crew with privacy, while the fireplace will create a cozy atmosphere. There are also seamless countertops, along with a premium bedding ensemble and comforter, USB charging stations, and a supersized central A/C unit. The Black Label Package features hung fiberglass gel coat sided walls, Thermo-Foil Arctic insulation, and a frameless window package. There are also upgraded reading lights, designer cushion fabric, and upgraded solid surface countertops to have you feeling right at home!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $11,000
Sale Price: $35,995
Stock# RW1038A
| Sleeps | 4 |
| Length | 27 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 1100 lbs |
| GVWR | 11300 lbs |
| Dry Weight | 7404 lbs |
| Cargo Capacity | 3896 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Available Beds | Queen |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 5ZT2CKEB5S1002909 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


