Used 2025 Forest River RV IBEX RV Suite RVS3 Destination Trailer
All Electric / Sun Deck / Voice Activated Commands
Forest River IBEX RV Suite destination trailer RVS3 highlights:
- Double Slides
- Rear Sun Deck
- Bedroom Fireplace
- Loft with Stairs
- Island with Four Seats
This destination trailer with a loft will be perfect for those who love to camp with friends and family! There are dual entry doors, one of which leads onto the rear sun deck and into the rear bedroom. Here, you'll find a king bed slide with super storage center, a dresser, plus a bedroom fireplace. Your crew will love to sit around the kitchen island with four seats, plus there is a luxury lounge here for more seating space. The kitchen pantry lets you store all your favorite goodies, and the entertainment center gives the option to watch movies. At night, your guests can head up the stairs to the loft with two 40" x 74" bunk mats and a dresser, and the front bath will let everyone stay clean throughout your trip. Dual bath sinks and a shower column with jet spray add luxury to this space!
If you're looking for a more home-like destination trailer, the IBEX RV Suite by Forest River may just be perfect for you! The minute you step through the sliding glass patio doors, you will be met with luxurious features. There is a cozy rear patio on each model, along with a king bed and a luxury bath. The Azdel and aluminum frame construction help extend the life of your RV, and there are slide toppers for added protection against the elements. Inside, you'll enjoy the solid surface kitchen countertops, dimmable sunset lighting, multiple charging ports, and premium Bluetooth audio.
This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. A protection plan can be added to this unit for an additional cost. Ask our team for details
*Financing Available. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# SD133800
Interior Color: Botanic Pine
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 40 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Interior Color | Botanic Pine |
| Hitch Weight | 1380 lbs |
| GVWR | 11700 lbs |
| Dry Weight | 9975 lbs |
| Cargo Capacity | 1725 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | King |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| Awning Info | 18' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


