Used 2025 Forest River RV Nightfall 27N Toy Hauler Travel Trailer
Forest River Nightfall toy hauler 27N highlights:
- Front Private Bedroom
- 1,500 Lb. Capacity Patio Deck
- 10 Cu. Ft. 12V Refrigerator
- Shower/Tub
- 14' 2" Total Garage Space
Wherever you decide to camp, this toy hauler will provide you with everything you need while you're away from home! When you arrive at the campground, you can unload your toys using the 3,000 lb. capacity ramp door, then relax on the two gaucho beds. There is also a removable dinette table and a drop-down queen Euro bed for guests to sleep on. The chef of your group can prepare meals on the three burner cooktop or in the air fryer/convection microwave, and leftovers can go in the 10 cu. ft. 12V refrigerator. A full bath with a 30" x 36" shower/tub will let you clean up after trail riding and an RV queen bed in the front bedroom is sure to bring a great night's rest. In the morning, you can enjoy your coffee outdoors under the 21' power awning or on the patio deck!
The Forest River Nightfall toy hauler travel trailers were designed with Family, Function, and Affordability in mind! You will appreciate the Extended Season Package with R7 insulation, Alumifoil wrapped roof and floor, roof attic vents, and more features that will allow you to camp for more months out of the year. Outside, there is a solar package with a 200W solar panel and 30-amp controller, a power awning, plus an outside shower with hot and cold water so you can wash off hiking boots or your bike. A JBL Aura cube sound system with JBL interior and exterior speakers, and the tankless water heater will let everyone clean up without the water turning cold. Each Nightfall toy hauler also includes kitchen appliances, including an convection microwave, plus Roman window shades, stainless kitchen and bath sinks, and many more comforts!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# 28079RA
| Sleeps | 6 |
| Length | 32 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Hitch Weight | 1255 lbs |
| GVWR | 11455 lbs |
| Dry Weight | 7163 lbs |
| Cargo Capacity | 4292 lbs |
| Fresh Water Capacity | 102 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 14 ft 2 in |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 21' Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TNFC28SF002555 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


