Used 2025 Forest River RV Rockwood GEO Pro G12SA Travel Trailer
Fresh on the lot! This used 2025 Forest River Rockwood Geo Pro G12SA just arrived and packs rugged off-grid capability, lightweight towability, and smart design—perfect for adventure seekers ready to hit the road today.
Forest River Rockwood Geo Pro travel trailer G12SA highlights:
- Outside Kitchen
- Gaucho Bed
- 8' Thule Power Awning
- Sleeps Two
- On Demand Water Heater
This is the perfect trailer to take on weekend trips to the lake! You'll enjoy a gaucho bed that can convert to your sleeping space at night, and there is a wardrobe to keep your clothes tidy. There is also a shelf here for more storage space! The outside kitchen includes a 12V refrigerator and a convection microwave, plus a griddle to cook meals on.
With any Rockwood GEO Pro travel trailer by Forest River you will enjoy easy towing, durable construction, and off-road capabilities with larger 15" tires and a lift kit! Each model is constructed with complete composite wall construction for added strength and durability, and the torsion axle, Rubber-Ryde suspension will make towing easier than ever. Inside, you'll find sleek roller shades for added privacy, a 12V refrigerator and a microwave, plus a 20,000 BTU furnace to keep you warm during the colder camping months.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# UFG12SA0735
| Sleeps | 2 |
| Length | 12 ft 3 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 7 ft 3 in |
| Hitch Weight | 200 lbs |
| Dry Weight | 1903 lbs |
| Cargo Capacity | 937 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 6 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Refrigerator Type | 12V |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 11000 btu |
| Awning Info | 8' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | N/A |
| VIN | 4X4TFL210SD320735 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


