Used 2025 Forest River RV Salem Hemisphere 261FKRB Travel Trailer
FRONT KITCHEN--2 SLIDES--KING BED--LARGE REAR BATHROOM--WASHER/DRYER PREP
Forest River Salem Hemisphere travel trailer 261FKRB highlights:
- Double Slides
- Dual Sink Vanity
- 22' Patio Awning
- Front Kitchen
- Washer/Dryer Prep
- King Bed Slideout
- Theater Seating Slideout
This is the perfect couple's trailer for weekend trips to the campground. The front kitchen includes ample counter space, including a bar top with two stools. You can relax on the theater seat within the slide out here, and the pantry and 12V refrigerator is close by so you can grab a snack. A master bedroom includes a custom king bed slide out, a panoramic window, an ottoman, plus a dresser with a fireplace to make your space cozy. The full rear bath includes dual bath sinks, a walk-in shower with a skylight, plus washer and dryer connections if you want to add those appliances.
The Salem Hemisphere fifth wheels and travel trailers by Forest River are packed with features, while still being value-minded! Each model is constructed with laminated "Aluma Frame" sidewalls and floor with block foam insulation plus full length barreled ceilings for added head space. There are LED awning, marker and tail lights outside, along with an extra large pass-thru storage with slam latch baggage doors, plus solar prep and Lippert On-The-Go ladder prep. The 60K on-demand tankless water heater will provide endless hot showers, and the JBL sound system includes a head unit plus interior and exterior speakers to keep the party going. There are also many interior comforts found throughout that will make you feel right at home!
THIS RV INCLUDES PRIORITY NATIONWIDE RV SERVICE NETWORK
FOR MORE INFORMATION AND GREAT BUYING EXPERIENCE PLEASE STOP BY or GIVE US A CALL AT 215-822-1345 OR STOP BY AND LET US SHOW YOU ALL WE HAVE TO OFFER. CAMPERS INN OF PHILA located at 1651 BETHLEHEM PIKE (RT 309), HATFIELD, PA 19440
SALES DEPARTMENT HOURS;
MONDAY thru THURSDAY TIL 6:00 PM
FRIDAY & SATURDAY's TIL 5:00 PM
AFTER HOURS BY APPOINTMENT
CLOSED SUNDAYS
We strive to make sure Prices, Photos & Description are accurate for this vehicle, the web listing of this vehicle should not be your sole basis for purchasing this RV. Please have salesperson give you a presentation and review the pricing, features and options specific to this RV.
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $2,998
Sale Price: $41,997
Stock# 110606A
| Sleeps | 2 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 1035 lbs |
| Dry Weight | 7553 lbs |
| Cargo Capacity | 2282 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Custom King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED Smart TV |
| Awning Info | 22' with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TSBB21SU093649 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


