Used 2025 Forest River RV Vibe 28QB Travel Trailer
Forest River Vibe travel trailer 28QB highlights:
- Large Slide Out
- Private Bunkhouse
- Kitchen Skylight
- Fireplace
- LED HD TV
When you want to enjoy the great outdoors, bring your at-home comforts with you in this spacious travel trailer. You can easily sleep ten people thanks to the bunkhouse that includes triple bunks and Vibe cubes. You and your spouse will feel right at home in the front private bedroom on the queen bed, and any other guests can sleep on the U-shaped dinette and sleeper sofa within the large slide out. This model includes all the kitchen appliances needed to cook meals each day, including a three burner cooktop and a black oven, a microwave oven, and plenty of counter space. There is even an exterior grill if you love a sunrise breakfast!
Each Vibe travel trailer by Forest River includes Hyper Lyte construction and a durable laminated "Aluma Frame" for years of use. The heated and enclosed underbelly allows you to extend your camping season, and the walk-on truss roof with XTRM PVC roofing will be easy to keep clean. Inside, you'll enjoy the custom built cabinetry, solid surface thermofoil wrapped kitchen countertops, and ultra bright LED lighting throughout. These models also include cable and satellite prep and a digital TV antenna with a booster so you can stay connected to the outside world if you choose. Make the easy choice and choose a Vibe travel trailer today!
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $6,017
Sale Price: $38,982
Stock# 101581
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 920 lbs |
| Dry Weight | 6840 lbs |
| Cargo Capacity | 2880 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel 12 Volt Quick Cool |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED HD TV |
| Awning Info | 18' One Touch Electric with LED Night Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TVBD29ST154207 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


