Used 2025 Forest River RV Viking 3K Series 14R Travel Trailer
Forest River Viking 3K Series travel trailer 14R highlights:
- Booth Dinette/Bed Combo
- Bar Top with Two Stools
- Wardrobe/Pantry
- Two Burner Cooktop
- Under 3,000 lbs.
Tired of tent camping and sleeping on the ground? Well, this lightweight travel trailer can accommodate you nicely with a dry and comfortable place to stay while enjoying nature. Inside, you will find a booth dinette for plenty of space to sit and stretch your legs, or enjoy a meal. The booth dinette easily converts to queen bed size sleeping space at night. You might also enjoy your morning breakfast or coffee at the bar top with two stools. A 24" x 36" shower and toilet provide a convenience to your camping trips, no late nights running to the campground bathroom in the dark. And the kitchen features a two burner cooktop and refrigerator so you can cook inside when you'd rather not deal with campfire smoke over an open fire. There is also plenty of storage for your things between the overhead cabinets and shelves, wardrobe/pantry near the door, and within exterior storage as well.
The budget-friendly Forest River Viking 3K Series travel trailers are for the newbie or seasoned RV user. Each model is constructed with a BAL NXG frame with Huck bolt assembly and front diamond plating so that your trailer will last. Towing and setup is made hassle-free with self-adjusting electric brakes, Easy Lube axles, and two rear stabilizing jacks. The Viking 3K Series travel trailers include seamless countertops, a two burner cooktop, sink cover, and a bath skylight for adding natural lighting. You will also find a jumbo pass-through storage, USB charging ports to keep your electronics charged, plus both back up camera and solar prep.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $2,012
Sale Price: $17,987
Stock# 742A
Exterior Color: Gray
| Sleeps | 2 |
| Length | 16 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 10 ft |
| Exterior Color | Gray |
| Hitch Weight | 250 lbs |
| GVWR | 3750 lbs |
| Dry Weight | 2469 lbs |
| Cargo Capacity | 1281 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Refrigerator Type | 110V |
| Refrigerator Size | 3.2 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 8' Power w/LED Light Strip & Adj. Legs |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2VWCC9SJ134911 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


