Used 2025 Forest River RV Wildwood Heritage Glen 369BL Fifth Wheel
Middle Bunkhouse / Kitchen Island / Fireplace
Forest River Wildwood Heritage Glen fifth wheel 369BL highlights:
- Middle Bunkhouse
- Deluxe French Door Pantry
- Kitchen Island
- Theatre Seating
- 50" LED TV/Fireplace
- Exterior Kitchen
Imagine having your own master bedroom with a custom king bed, a full-width wardrobe, plus washer and dryer prep in this Wildwood Heritage Glen fifth wheel. You might even use the bench to put on your slippers before heading to the bathroom to get cleaned up in the residential walk-in shower. Your kids or friends can sleep in the middle bunkhouse that has a flip-up bunk, a Versa queen convertible sofa bed, and a loft above. You might also utilize this room as an office thanks to the desk. The chef will love all the appliances, the kitchen island, the deluxe French door pantry, and the 16 cu. ft. 12V refrigerator. There is also plenty of seating on all the furniture, and the cupholders in the theatre seats are handy.
With any Wildwood Heritage Glen fifth wheel by Forest River, the quality construction, attention to detail and design along with a bright and welcoming interior allows you to relax in comfort with conveniences while exploring outdoors. The Summer Wind colored horizontal plank linoleum flooring is unique, beautiful and durable, and there are gold-accented faucets with stainless steel sinks in the bathrooms for added luxury. The Accessibelly underbelly with 12V tank heaters will help protect your unit from the elements, and the power stabilizer jacks and landing gear will make set-up a breeze. More features that provide convenience include the high-end solid surface countertops, an RV Airflow System that provides at least 25% better airflow, and solar prep for off-grid capabilities.
Vehicle Details
Year: 2025
Make: Forest River
Model: Wildwood Heritage Glen
Condition: Used
Stock Number:
SV709663-P
SR1 RV
612 Route 106N
Loudon, NH 03307
603-708-1041
M-F: 9am-5pm
Sat: 8am-3pm
Sun: 9am-1pm
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at $3,390 or $34/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 240/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 603-708-1041.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $6,950
Sale Price: $54,900
Stock# SV709663-P
| Sleeps | 10 |
| Slides | 4 |
| Length | 43 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Hitch Weight | 2150 lbs |
| Dry Weight | 11669 lbs |
| Cargo Capacity | 2481 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Custom King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED Smart TV |
| Awning Info | 11' 6" and 17' with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4FWB22XSV709663 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


