Used 2025 Grand Design Transcend One 151RB Travel Trailer
INCOMING TRADE / SUV Towable / Large Rear Bath / Mid Kitchen / Booth Dinette / Queen Murphy Bed
Grand Design Transcend One travel trailer 151RB highlights:
- Full Rear Bath
- Exterior LP Quick Connect
- Universal Docking Station
- Aluminum Entry Steps
This is the perfect couple's trailer with versatile seating and sleeping space! You'll find a queen-size Murphy bed up front with storage space beside and above plus a full rear bath for added privacy. Once you've made lunch in the full kitchen, you can dine at the booth dinette, or take your plate outdoors to sit under the 10' power awning. You'll also find an unobstructed pass-thru storage outside that will be perfect for fishing poles, lawn chairs, tools and more!
With any Transcend One travel trailer by Grand Design, you will enjoy lightweight towing thanks to their single-axle. There are many interior comforts to make camping easier than ever, such as recessed lighting, residential countertops, and a 6' 6" interior height. Each model is constructed with a heated and enclosed underbelly with suspended tanks, a moisture barrier floor enclosure, and Thermofoil over the roof and front cap for added protection. And a JBL sound system will let you listen to tunes as you visit under the power awning with a Fusion light!
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at: $1,599
A 3 year protection plan can be added to this camper for $1,599 or $20/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 9.24% APR for 120/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# S8832534
| Sleeps | 3 |
| Length | 19 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 490 lbs |
| GVWR | 4420 lbs |
| Dry Weight | 3600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Tire Size | ST215/75R14LRD |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Glass Front 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power w/Fusion Light |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


