Used 2025 Grand Design Transcend One 151RB Travel Trailer
Full Rear Bathroom | Murphy Bed | Booth Dinette
Grand Design Transcend One travel trailer 151RB highlights:
- Full Rear Bath
- Exterior LP Quick Connect
- Universal Docking Station
- Aluminum Entry Steps
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $4,430
Sale Price: $13,995
Stock# 107517A
| Sleeps | 3 |
| Length | 19 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 490 lbs |
| GVWR | 4420 lbs |
| Dry Weight | 3600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Tire Size | ST215/75R14LRD |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Glass Front 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power w/Fusion Light |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 573TT2015S8836571 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


