Used 2025 Gulf Stream RV Conquest Super Lite 197BH Travel Trailer
Gulf Stream Conquest Super Lite 197BH travel trailer highlights:
- Queen Murphy Bed
- Double Bed
- Booth Dinette
- Multiple USB Ports
- Convenience Package
There are sleeping spaces for everyone in this travel trailer! The rear corner double bed has the option to add a bunk above it, and the front queen Murphy bed offers the versatility of a sofa for seating during the day and a queen bed for sleeping at night. You can even transform the booth dinette into an extra sleeping space when you aren't playing a game or enjoying a meal. Everyone can freshen up in the rear corner bathroom each morning then head outside, grab a chair from the exterior pass-through storage area, and relax underneath the power awning!
You will find that each one of these Gulf Stream Conquest Super Lite travel trailers offer top quality, roomy, comfortable accommodations, and well-proven models inspired by those who enjoy the outdoors! There are built with a solid construction with a seamless synthetic vinyl roof, diamond plate lower front, radius safety glass windows. Underneath the high-performance vinyl flooring throughout is a tubular steel frame that holds these units together. The craft-made cabinetry provides a stylish storage space, and the multiple USB power outlets are found in the handiest places to keep your electronics charged for the whole trip. There are many standard features which will make camping easier, but you might also want to add a few optional features too like the double SolidStep® entry step or the Bluetooth radio with two interior and two exterior speakers to crank up the tunes!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $20,998
Sale Price: $14,614
Stock# P26047
| Sleeps | 5 |
| Length | 22 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 638 lbs |
| Dry Weight | 3663 lbs |
| Cargo Capacity | 1395 lbs |
| Fresh Water Capacity | 23 gals |
| Grey Water Capacity | 36 gals |
| Black Water Capacity | 36 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Murphy Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G2211S6020608 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


